Taylor w rozmowie z Rick’iem Florino

Taylor w rozmowie z Rick’iem Florino

„Light Me Up” – debiutancki album The Pretty Reckless dopiero trafił do iTunes i już je podbija. Zajął trzecie miejsce. Wokalistka Taylor Momsen jest pozytywnie wstrząśnięta. Jakąkolwiek by nie była artystką wywiad z nią o jej inspiracjach jest bardzo interesujący.

Czy zawsze wracasz do bluesa?
Oczywiście, kocham bluesa. Można to usłyszeć trochę na nagraniach. Dorastałam słuchając klasyki rocka i winyli. Mój tata ma ogromną kolekcję winyli z Led Zepelli, The Who, The Beatles, Pink Floyd czy AC/DC. To klasycy, a mój tata nadal ich słucha. Oni są moimi ulubionymi artystami .

Miałaś wizję na całą płytę „Light Me Up” czy może powstawała piosenka po piosence?
Mieliśmy ogólne założenie. Wszyscy mieliśmy taką samą wizję na nagranie, a to są piosenki oparte właśnie na nagraniach. To bardzo dużo mówi na temat piosenek, a sama ich produkcja pojawiła się później. W ten sposób płyta jest wieloraka, a rezultat końcowy jest taki sam, jaki założyliśmy na początku.

Jaka jest historia „Factory Girl”?
Kocham lata sześćdziesiąte, a na tą piosenkę duży wpływ miały lata sześćdziesiąte, Andy Warhol i Edie Sedgwick. Piosenka opowiada o prostytutce w tamtych latach jadącej z Nowego Jorku do Los Angeles po narkotyki i pieniądze. To piosenka o tym jak trudne jest życie takiej osoby, chociaż jest to rodzaj zabawy.

Czy jest to tak ważna piosenka?
Absolutnie! Trzeba mieć coś do powiedzenia.

Chciałabyś podążać drogą „Factory Girl” na innym albumie?
Zawsze pisaliśmy. To ciężkie do powiedzenia gdzie będziemy następnie, bo tak samo jest z każdą piosenką. Zaczyna się za każdym razem inaczej. Na płycie istnieje kilka wspaniałych tematów, o których zawsze można coś napisać. Album jest bardzo życiowy. W wielkim układzie rzeczy chodzi o sytuacje, które są większe i bardziej szczegółowe, co tak naprawdę oznacza co możesz z nich brać. Myślę, że to jest dobre. Weź to co chcesz.

The Pretty Reckless ma swój krajobraz dźwięku. Można go usłyszeć w „Make me wanna die”?
Cóż, wszystko gra. Nie ma pętli ani nic. Jest to bardzo muzyczne. Struny przechodzą przez „Eleanor Rigby”. To wielki wpływ The Beatles, ale też innych.

Kiedy zaczęłaś słuchać heavy metalu?
Rage Against the Machine, Audioslave, System of a Down I Soundgarden słucham ich od jakiegoś czasu. Prawdopodobnie było to gdy miałam jakieś dziewięć – dziesięć lat. To był pokaz zabawy. Nie byłam na ich koncertach, ale widziałam je na DVD [śmiech]. Dwa lata temu widziałam Chrisa Cornella i to było cool.

Czy muzyka pochodzi z innego miejsca niż gra w filmach?
Muzyka to coś zupełnie innego. To ekspresja. To patrzenie w siebie. To może być bardzo okrutne. Kiedy gram jakąś postać mówię czyjeś słowa. I naprawdę nie wiem co się dzieje w odcinkach Plotkary z tego tygodnia. Przeczytałam scenariusz i robię to co mi każą. Muzyka to moja pasja, a aktorstwo to praca, którą lubię.

Co sprzyja efektom wizualnym we wrażliwości piosenek?
Słucham dużo muzyki. To trudne do opisania. To naprawdę nie jest jedyna rzecz to zrobienia. Musisz znaleźć się we właściwym miejscu i we właściwym czasie do odnalezienia inspiracji. Jako pisarz zawsze masz oczy i uszy szeroko otwarte na wszystko. To takie trudne. To wymyślanie czegoś z niczego. Powiedzenie skąd pochodzi piosenka jest misternie trudne. W mojej głowie jest nie do poznania. To trudne do opisania. Koncert bardzo różni się od zapisu. To bardzo różni się od nagrania. To żyje więc w innym klimacie. Album został tak dopracowany, że ma zupełnie inną energię.


Masz ulubione T-shirty z zespołami?

Mam koszulkę z Rob Zombie. Kocham koszulki Iron Maiden. Ich sztuka jest niesamowita. Mam wiele koszulek Audioslave i bardzo je lubię.

Jaki jest Twój ulubiony film?
Prawdopodonie to będzie „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Szalałam za nim gdy byłam małą dziewczynką. Widziałam to 300 razy jak nie więcej. Gdy byłam dzieckiem kochałam filmy Disneya o księżniczkach. Kocham „Alicję w Krainie Czarów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *